Atrakcje w okolicy

Dlaczego warto zamieszkać w Pszczynie? Jest co najmniej kilka argumentów przemawiających za tą lokalizacją.

Pszczyna to jedna z najpiękniejszych miejscowości w południowej Polsce. Położona pośród zieleni u podnóża Beskidów, zwana Perłą Górnego Śląska, niepodobna do pełnych górniczych szybów i kopalnianych hałd śląskich miejscowości.

Położenie Pszczyny jest bardzo korzystne. Doskonała lokalizacja przy linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Bielskiem, a także na skrzyżowaniu wielu dróg wojewódzkich i krajowych, sprawiają, że można stąd szybko dotrzeć do Katowic, Tychów, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Żor, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju czy nawet Krakowa.

Atutem miasta są też liczne atrakcje w Pszczynie i okolicy, które przyciągają do miasta rzesze turystów.

Najważniejszym punktem programu podczas zwiedzania miasta jest wspaniały Zamek Książąt Pszczyńskich. Pochodzący z początku XV w. barokowy pałac cudem przetrwał wojnę w niemal nienaruszonym stanie. Udało się zachować aż 80% oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku, dzięki czemu zwiedzający Zamek mogą dziś zobaczyć, jak wyglądały prywatne komnaty słynnej księżnej Daisy, wysłuchać koncertu w przepięknej wnętrzach sali lustrzanej czy zwiedzić bogato wyposażoną zbrojownię.

Wokół zamku rozpościera się ogromny zabytkowy Park Pałacowy, pełen stawów i rozlewisk z łukowymi mostkami, które wraz z zagajnikami oraz romantycznymi zakątkami przyciągają liczne Młode Pary na ślubne sesje fotograficzne. Nie lada atrakcją Parku są również obiekty małej architektury (np. piwnica lodowa, stara herbaciarnia na wyspie), groby książęce Anhaltów i Hochbergów, a przede wszystkim stara ciekawa roślinność pamiętająca czasy książąt.

Następnie warto zajrzeć na położony nieopodal pszczyński rynek, gdzie, w otoczeniu urokliwych, odrestaurowanych kamieniczek, w cieniu rozłożystych platanów można odpocząć na ławce księżnej Daisy, czy w jednej z licznych kawiarni lub restauracji napić się kawy i spróbować pszczyńskiej kopy.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na mapie Pszczyny jest Muzeum Prasy Śląskiej, jedyny taki obiekt w Polsce, gdzie pośród starych ksiąg i zakurzonych introligatorskich maszyn na nowo odkryć można historię Śląska i jego mieszkańców. Niewątpliwą atrakcją regionu jest też niedaleka Zagroda Wsi Pszczyńskiej, gdzie można zobaczyć i poczuć, jak niegdyś żyli zwykli mieszkańcy książęcych włości.

Obowiązkowym miejscem odwiedzanym przez rodziny z dziećmi jest położona zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie na własne oczy można zobaczyć Króla Puszczy i inne atrakcyjne dla dzieci zwierzęta. Innym miejscem, w którym można spotkać żubry jest 700 ha rezerwat w Jankowicach pod Pszczyną, gdzie żubry żyją na wolności. To jedyne miejsca w Polsce (oprócz Puszczy Białowieskiej), w których można spotkać te wspaniałe zwierzęta.

Jedną z ciekawszych atrakcji regionu jest też zbudowany na Wiśle i zaopatrujący w wodę znaczną część Górnego Śląska Zbiornik Wodny w Goczałkowicach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w sezonie letnim spędzają każda wolną chwilę w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, gdzie pod okiem instruktora można spróbować swoich sił na windsurfingu czy żaglówce lub spokojnie popływać na rowerku wodnym czy też poopalać się na tutejszej plaży. Amatorzy dwóch kółek mają natomiast do dyspozycji długie i malownicze trasy rowerowe naszego powiatu, np. trasę książęcą do pobliskiego Zameczku Myśliwskiego w Promnicach na brzegu jeziora Paprocany czy szlakiem architektury drewnianej pszczyńskiej wsi. Park Pszczyński z kolei przyciąga wielu miłośników joggingu lub Nordic Walkingu.

Pszczyna przyciąga zarówno mieszkańców, jak również licznych przyjezdnych szeregiem rozrywek i imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się już w kalendarz imprez miasta. Wśród najpopularniejszych imprez masowych i wydarzeń kulturalnych, które organizowane są cyklicznie w Pszczynie wymienić należy m.in.: Teatralną Maszynę Pszczyna (czerwiec), Piknik Pszczyński (czerwiec), Pszczyńsię do Kultury (czerwiec), Festiwal Ceramiki (czerwiec), Pszczyńskie Koncerty Plenerowe (lipiec i sierpień), Dni Pszczyny (sierpień), Spotkania z Kulturą Żydowską (październik), Wieczory u Telemanna (październik).

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!